Divisional Tournaments

The Trophies:

  1. Division 1 - "The Beaminster Social Club Challenge Shield"
  2. Division 2 - "The Secretary's Rose Bowl"

Details:

  1. Mixed Doubles - no handicap
  2. Entry is open to all players in the League.
  3. Each Division has a separate tournament and pairs may play in whichever one they choose provided it is not a Division lower in rank than their current registration. In the case of a pair registered in different divisions, the higher ranked player will be the determining factor.
  4. Please note that entries may be restricted in number and will be allocated on a first come basis.

Venue:

St. Osmunds Community Sports Centre, Barnes Way, Dorchester, DT1 2DZ
Thursday 28th March 2019
7:00pm to 10:00pm

Cost:

Cost: £8.00 per player
Closing date for entries: Sunday 24th March 2019

 


Previous Winners:

(click year link for more details)

2017/18
Div 1 - Sam Roles & Vicki Edwards (Dorchester)
r-up: Dave Clarke & Kerry Mullen (Yeovil)
Div 2 - sad No tournament held
2016/17
Div 1 - Ben Lipton & Jane Lipton (Yeovil)
r-up: Josh Beale & Vicky Edwards (Dorchester)
Div 2 - Chris Webb & Louise Philps (Wareham & Purbeck)
r-up: Francis Chudley (Yeovil) & Angela Bell (Wareham & Purbeck)
2015/16
Div 1 - Barry Harriss (Yeovil Graduates) & Wendy Field (Gryphon)
r-up: Paul Ormes & Debbie Lelliott (Weymouth Network)
Div 2 - sad No tournament held
2014/15
Div 1 - Barry Harriss & Kerry Mullen (Yeovil Graduates)
r-up: Will Marks & Jo Way (Wessex Wanderers)
Div 2 - Simon Martin & Angela Strange (Wessex Wanderers)
r-up: Mark Newberry & Helen Taylor (Crewkerne Hermitage)
2013/14
Div 1 - Barry Harriss (Yeovil Graduates) & Wendy Field (Gryphon)
r-up: Paul Ormes & Debbie Lelliott (Weymouth Network)
Div 2 - Stephen Rowell & Janet Martin (Wessex Wanderers)
r-up: Dan Rodway & Jacqui Thomas (Bridport Royals)
2012/13
Div 1 - Barry Harriss & Fiona Rooke (Yeovil Graduates)
r-up: Tom Crisp & Kathryn Saywell (Westland)
Div 2 - Paul Boggust & Angela Head (Cerne Abbas)
r-up: Dave Clarke & Caz Clarke (Crewkerne Hermitage)
2011/12
Div 1 - Barry Harriss & Fiona Rooke (Yeovil Graduates)
r-up: Sergey Liosota & Wendy Field (Westland)
Div 2 - Lindsay Smith & Jane Reddaway (Westland)
r-up: Mark Newberry & Helen Taylor (Crewkerne Hermitage)
2010/11
Div 1 - Barry Harriss & Jo Boucher (Yeovil Graduates)
r-up: Paul Ormes & Debbie Gould (Weymouth Network)
Div 2 - Chris Ireland & Helen Taylor (Crewkerne Hermitage)
r-up: Roger Dewane & Hollie Wright (Bishops Caundle)
2009/10
Div 1 - Peter Fairey & Laura Newman (Westland)
r-up: Barry Harriss & Fiona Dennis (Yeovil Graduates)
Div 2 - Lyndsay Smith & Jane Reddaway (Westland)
r-up: Paul Boggust & Angela Head (Cerne Abbas)
2008/9
Div 1 - sad No tournament held
Div 2 - Alan Jones & Liz Jones (Bridport Royals)
r-up: Lester Cawley & Sandy Sheldon (Charmouth)
2007/8
Div 1 - Peter Fairey & Kelly Fairey (Westland)
r-up: Barry Harriss & Fiona Dennis (Yeovil Graduates)
Div 2 - sad No tournament held
2006/7
Div 1 - Barry Harriss & Fiona Dennis (Yeovil Graduates)
r-up: Andy Wakeley & Debbie Gould (Weymouth Falcons)
Div 2 - Mike Read & Jo Searle (Wessex Wanderers)
r-up: Allan Potter & Janet Martin (North Dorset)
Div 3 - Lester Cawley & Sandy Sheldon (Charmouth)
r-up: Paul Boggust & Angela Head (Cerne Abbas)
2005/6
Div 1 - Barry Harriss & Jo Boucher (Yeovil Graduates)
r-up: Simon Watson & Kelly Fairey (Westland)
Div 2 - Stephen Rowell & Sarah House (Wessex Wanderers)
r-up: Mike Read & Jo Searle (Wessex Wanderers)
Div 3 - Lester Cawley & Sandy Sheldon (Charmouth)
r-up: Mike Horsey & Jo Godley (Wessex Wanderers)
2004/5
Div 1 - Barry Harriss & Jo Boucher (Yeovil Graduates)
r-up: Simon Watson & Kelly Graham (Westland)
Div 2 - Lee Edwards & Vicky Baldwin (Bridport Royals)
r-up: Will Marks & Jo Way (Wessex Wanderers)
Div 3 - Stephen Rowell & Jo Godley (Wessex Wanderers)
r-up: Steve Meen & Maria Ormesher (Wessex Wanderers)
2003/4
Div 1 - Barry Harriss (Yeovil Graduates) & Wendy Field (Westland)
r-up: Pete Fairey & Kelly Graham (Westland)
Div 2 - Cliff Aston & Paula Aston (North Dorset)
r-up: Tim Marin & Cheryl Bendoraitis (North Dorset)
Div 3 - Danny Layzell & Emma Mercer (Gryphon)
r-up: Paul Boggust & Angela Head (Dorchester Greys)
2002/3
Div 1 - Barry Harriss & Nikki Harriss (Yeovil Graduates)
r-up: Andy Wakely & Debbie Gould (Weymouth Falcons)
Div 2 - Simon Ward & Martina Dixon (North Dorset)
r-up: Nigel Hinkins & Paula Aston (North Dorset)
Div 3 - Simon Martin & Julie Hillier (North Dorset)
r-up: Tim Martin & Cheryl Bendoraitis (North Dorset)
2001/2
Div 1 - Barry Harriss & Nikki Harriss (Yeovil Graduates)
r-up: Matthew Hillman & Julie Nash (Dorchester)
Div 2 - Simon Ward & Martina Dixon (North Dorset)
r-up: Andy Bentley & Ruth David (Yeovil Graduates)
Div 3 - sad No tournament held
2000/1
Div 1/2 - Barry Harriss & Nikki Hutchings (Yeovil Graduates)
r-up: Cliff Aston & Paula Martin (Weymouth Falcons)
Div 3/4 - Tim Martin & Cheryl Bendoraitis (North Dorset)
r-up: Nigel Hinkins & Janet Martin (North Dorset)
1999/2000
Div 1/2 - Barry Harriss & Nikki Hutchings (Yeovil Graduates)
r-up: Matthew Hillman & Alison Watts (Dorchester)
Div 3/4 - Jim Forster & Jill St. Quentin (Woodman Inn)
r-up: Bob Newbert & Mary Ballett (Wessex Wanderers)
1998/99
Div 1/2 - Barry Harriss & Nikki Hutchings (Yeovil Graduates)
r-up: Chris Ashworth & Jane Lipton (Yeovil Graduates)
Div 3/4 - Bob Gover & Caroline Wilson (Woodman Inn)
r-up: Martin Sneddon & Fran Bowden
1997/98
Div 1 - Barry Harriss & Nikki Hutchings (Yeovil Graduates)
r-up: Chris Tate & Emma Gardiner (Yeovil Graduates)
Div 2 - Stephen Rowell & Jo Way (Wessex Wanderers)
1996/97
Div 1 - Barry Harriss & Nikki Hutchings (Yeovil Graduates)
r-up: James Elkin (Westland) & Emma Gardiner (Yeovil Graduates)
Div 2 - Cliff Aston & Paula Martin (North Dorset)
1995/96
Div 1 - Barry Harriss & Nikki Hutchings (Yeovil Graduates)
r-up: Pete Rowland & Jane Newman (Yeovil Graduates)
Div 2 - Cliff Aston & Paula Martin (North Dorset)
1994/95
Div 1 - Barry Harriss & Sharron Hutchings (Yeovil Graduates)
r-up: James Elkin & Nikki Skeene (Westland)
Div 2 - Cliff Aston & Paula Martin (North Dorset)
1993/94
Div 1 - Pete Rowland & Jo Cleal (Yeovil Graduates)
r-up: James Elkin & Launa Dufty (Preston)
Div 2 - Stephen Rowell & Jo Salter (Westland)
1992/93
Nigel South & Emma Gardiner (Yeovil Graduates)
1991/92
sad No tournament held
1990/91
Pete Rowland & Wendy Rowland (Yeovil Graduates)
r-up: Barry Harriss & Jane Newman (Yeovil Graduates)
1989/90
James Elkin & Launa Dufty (Preston)
1988/89
Pete Rowland & Jane Newman (Yeovil Graduates)
1987/88
Pete Rowland & Jane Newman (Yeovil Graduates)
1986/87
Stuart Pilkington & Launa Dufty (Preston)
1985/86
Stuart Pilkington & Launa Dufty (Preston)
1984/85
Mike Davies & Kate Smith
1983/84
Neil Robinson & Launa Dufty
1982/83
Neil Robinson & Launa Hallett
1981/82
sad No tournament held
1980/81
Alan Fisher & Lindsay Cox
1979/80
sad No tournament held
1978/79
sad No tournament held
1977/78
Keith Fisher & Lindsay Cox
1976/77
sad No tournament held
1975/76
Russell Mullins & Doreen Cox
1974/75
Ian Mair & Judith Mair
1973/74
Russell Mullins & Karen Brawley
1972/73
Tim Davies & Karen Brawley
1971/72
Alan Fisher & Kate Smith
1970/71
Duncan Wilson & Josephine Coghlan
1969/70
Mike Davies & Marie Doddington
1968/69
Mike Davies & Carol Green
1967/68
Paul Denslow & Barbara Davey